Skip to main content

По Дунава в Национален парк Джердап - Чудесата на Европа

djeral 5Туристическо дружество „Осогово“ със съдействието на Мария Атанасова от „Крушево тур“ направи в началото на юли 2025 година четиридневно приключение и обзорна обиколка на Източна Сърбия.
През 2019 г. Национален парк Джердап в Сърбия е включен в списъка на ЮНЕСКО за световни геопаркове, като уникален представител на геоложкото наследство на Земята. А Джердапската магистрала, с многото места за фото паузи към Дунава, го прави и един от най-атрактивните за пътуване места в Сърбия.
В програмата имаше много бонуси и първият беше отбивката до Бигорският водопад. След множество снимки се отправихме в сърцето на каньона на река Вратня и манастир Вратня. Два каменни моста с красиви арки, високи сводове изваяни от природата ни плениха веднага. Манастирът, сгушен в каньона е от 14 век, женски манастир, посветен на Възнесение Господне. Манастирската църква е няколко пъти унищожавана и отново възстановявана. Църквата е еднокорабна, дълга 16
м. с входна камбанария и богата на фрески от вътре. Пешеходният преход бе с продължителност около 3 часа с много снимки и гледки. Очакваше ни най-красивият, международен град на Дунава, Кладово. Казвам международен, защото местните се разбират много добре със съседите си румънци и на двата езика.
djeral 2Настанихме се в чудесен хотел и направихме разходка по крайбрежната алея до края на града и крепостта Фетислам. Крепостта е построена от османските турци през 1524г. Наричат я Фетислам, което на турски значи „победа на ислияма“. Църквата „Св. Георги“, построена по времето на управлението на династията Обренович през 1856г., където са съхранени записи от историята на града.
Вторият ден потеглихме през дефилето Джердап към планината Мироч.
Джердапското дефиле е най-дългото дефиле в Европа с обща дължина около 100 км. Цялата дължина на ждрелото е покрито от Национален парк Джердап, богат на редки видове флора и фауна, а богатството от културни забележителности прави това ждрело най-големият европейски археологически музей в природата. Фото паузите по пътя бяха няколко. Първата при пролома Казаните, където река Дунав е в най-тясната и дълбока част по течението си. Втората спирка при баралефа на дакийския владетел Децибал и манастир Мракония.
Следваше пешеходен преход до Видиковац Плоче. От мястото се откриваха незабравими гледки към най-красивата част на Джердапското дефиле.
Вторият преход за деня бе към Видиковац Ковилово, отново с невероятни гледки към Дунава.
djeral 4Третият ден отново по най-красивият път в Източна Сърбия Джердапска магистрала се насочихме към средновековната крепост Голубац, разположена на входа на Джердапската клисура на брега на река Дунав. Крепостта е построена през 14-ти век върху стръмна скала на самия вход на Джердапския пролом и там, където Дунав е най - широк по течението си през Сърбия. За първи път се споменава в писмени източници като крепост с унгарски гарнизон през 1335 г., но не се знае точно кой и кога е построил крепостта. През цялата история крепостта е била държана от унгарци, сърби, турци и австрийци. Има няколко интересни легенди за крепостта. Крепостта е реконструирана и вътре в двореца и кулата има музей и изложба.
След това поехме по планинските пътеки, към Змейов връх, където се наследихме на гледките от високо от два Видиковеца, като колкото по-високо, толкова по-красиво.
djeral 1Продължихме към Етно парк и комплекс Лепенски вир, известното праисторическо жилище в Източна Сърбия.
Етно парк и археологическия обект Лепенски вир е първото
организирано човешко селище, открито през 60-те години по време на систематичното проучване на пролома преди изграждането на ВЕЦ Джердап I. Това е и единственият в света музей на открито, в който има обекти от времето на неолита. Тук са открити селища и култови сгради датиращи от 6500 - 4500 г. пр.н.е., известен също с необичайните си скулптури на рибоподобни божества. Изследвания обект, за да бъде запазен и за да не остане под водите на Дунав, е преместен на по-високо място, след построяването на ВЕЦ Джердап I.
За повечето туристи разходката с лодка по Дунава бе едно от най – красивите изживявания.
Не може да сте били на Дунава и да не сте се возили на лодка, нали!
Вече бяхме обходили Джердапската магистрала, достигайки до Голубац и сега беше време и да се насладим на красотата и по самата Дунава, между двата бряга на Румъния и Сърбия.
Спряхме до Траяновата плоча – Tabula Traiana. Плочата е гравирана с латински текст, който се превежда като:
„ИМПЕРАТОР ЦЕЗАР, СИН НА БОЖЕСТВЕНИЯ НЕРВА, НЕРВА, ТРАЯН АВГУСТ ГЕРМАНИК,
ВЪРХОВРЕМЕННИК, ПРЕДСТАВИТЕЛ НА НАРОДА ЗА ЧЕТВЪРТИЯ ПЪТ, ПРЕОДОЛИЛ ПЛАНИНАТА И ДУНАВСКАТА СКАЛА, ПОСТРОИ ТОЗИ ПЪТ“ .
djeral 3Предстоеше и поредният бонус – посещение на Буковски манастир и последни снимки на българската пирамида 599 при Брегово.
Винаги има причини да сме щастливи. Трябва да погледнем от хубавата страна на живота и да благодарим за това, което имаме!!!
Река Дунав ни посрещна с много слънце и ни подари невероятни гледки от най- високите точки и емоциите от разходката по нея.
Цялата група благодари на Мария Атанасова за страхотното преживяване, отличната организация и професионализъм и всички очакваме следващите ни съвместни срещи.
„Голямото гостоприемство и чудесната природа ни кара да се върнем отново по тези красиви места. Има нещо странно в тази река. Привлича като магнит, така че когато си тръгвате ви остава едно съжаление в душата. Отпечатъците на времето са напластени по стените на къщите, сезоните шепнат през звуците на природата, бълбукането на реката, езика на птиците ... ” - признаха впечатлените туристи от Кюстендил.

Автор: Силвия Михова – секретар на ТД „Осогово” гр. Кюстендил

djeral-1
djeral-10
djeral-11
djeral-12
djeral-13
djeral-14
djeral-15
djeral-16
djeral-17
djeral-18
djeral-19
djeral-2
djeral-20
djeral-21
djeral-22
djeral-23
djeral-24
djeral-25
djeral-26
djeral-27
djeral-28
djeral-29
djeral-3
djeral-30
djeral-31
djeral-32
djeral-33
djeral-34
djeral-35
djeral-36
djeral-37
djeral-38
djeral-39
djeral-4
djeral-40
djeral-41
djeral-42
djeral-43
djeral-44
djeral-5
djeral-6
djeral-7
djeral-8
djeral-9

  • Created on .